Kliknij klawisz TAB i wybierz opcję klikając ENTER. Jeżeli przejdziesz całe menu WCAG, to okno schowa się i pojawi się ponownie treść strony.

KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA
Przeszukaj bazę filmów

Aktualnie w Kinie Diana

Plakat filmu KICIA KOCIA W PRZEDSZKOLU Animacja - dubbing 2D.
Plakat filmu BUDDA. DZIECIAK '98 Dokumentalny.
Plakat filmu BĘKART Dramat historyczny - napisy 2D.
Plakat filmu GODZILLA I KONG: NOWE IMPERIUM Akcja/Sci-Fi - dubbing 3D.
Plakat filmu GODZILLA I KONG: NOWE IMPERIUM Akcja/Sci-Fi - napisy 2D.
Plakat filmu POWOŁANY 2 Religijny/fabularyzowany dokument.
Plakat filmu Stand-up Pan Li Bilety: 60,00 zł.

KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA

ZEZOWATE SZCZĘŚCIE - 30 czerwca 2023 r. godz. 19.30 - reż. Andrzej Munk 1960 r.

Jan Piszczyk (Bogumił Kobiela), posiwiały od doświadczeń życiowych, prosi naczelnika, aby pozwolił mu zostać w więzieniu, bo dopiero za kratkami przestał go prześladować pech. Od dziecka starał się sprostać oczekiwaniom innych, ale los wydawał się z niego drwić. Jako syn krawca pragnął być dobrym uczniem i wzorowym harcerzem, ale skompromitował się na defiladzie. Na studiach został korepetytorem pięknej panny (Barbara Kwiatkowska), a stał się powiernikiem jej matki, majorowej. Z powodu dużego nosa padł ofiarą antysemickich prześladowań, a zarazem znalazł się wśród narodowców niszczących sklepy żydowskie, za co pobiła go policja. W czasie kampanii wrześniowej przymierzył polski mundur i z miejsca trafił do niewoli. Zdemaskowany przez oficerów, został wzięty za szpiega. Nie lepiej powiodło mu się w organizacji podziemnej. Po wojnie gorliwie włącza się w budowę Polski Ludowej. Robi karierę w biurokracji i propagandzie, która wali się z powodu jednego niepoprawnego zdania wypisanego w gazetce ściennej. Niestety, naczelnik nalega na opuszczenie więzienia. Strażnicy wyrzucają Piszczyka za bramę.

Jedno z najważniejszych dzieł szkoły polskiej i rola życia Bogumiła Kobieli. Andrzej Munk  dowiódł Zezowatym szczęściem swoich wybitnych umiejętności w dziedzinie komedii, a tym samym istnienia komediowego nurtu szkoły polskiej. Mozaika stylów i poetyk, od komedii niemej, przez groteskę, tragikomedię, film wojenny i powiastkę filozoficzną, stanowi odautorską sugestię, że pechowy bohater jest sterowany przez siły potężniejsze od niego. Ucieczka od wolności jest właściwie ucieczką od ducha czasów. Film powstał według scenariusza Jerzego Stefana Stawińskiego, czołowego scenarzysty szkoły polskiej, autora opowiadania Sześć wcieleń Jana Piszczyka (1959). Dalszy ciąg historii bohatera wyreżyserował Andrzej Kotkowski w filmie Obywatel Piszczyk (1988) z główną rolą Jerzego Stuhra. Oryginalną kontynuacją stał się po latach autorski Obywatel (2014) Jerzego Stuhra.

Obraz:

Obraz:


Data publikacji: 15.06.2023 Autor: Jarosław Pytel


Powrót do listy


Poprzedni i następny news

News

NOWY REPERTUAR

Propozycje filmowe z nowego repertuaru: ERNEST I CELESTYNA: MISJA MUZYKA, STRAŻNICY GALAKTYKI: VOLUME 3, NIEBO NIE MOŻE CZEKAĆ. HISTORIA CARLA ACUTISA, MARTWE ZŁO : PRZEBUDZENIE, WRÓŻKA RÓŻKA, BONNIE I CLYDE, SZYBCY I WŚCIEKLI 10, MAŁA SYRENKA, BULLITT, RYSIEK SUPERWRÓBEL oraz RADIOSTORY.

Więcej
News

LATO W MIEŚCIE

Wakacyjna środa w kinie Diana.

Więcej

Nasi partnerzy

Wszelkie prawa zastrzeżone - POK © 2024 Polityka prywatności RODO Deklaracja dostępności Mapa strony

Webdesing: Logo WebInspiracje

Przeszukaj naszą stronę:

Schowaj wyszukiwarkę

Schowaj menu
Ten link otwiera nową kartę

Link zostanie otwarty w nowym oknie! Wyrażasz na to zgodę?


Otwórz ten link
Schowaj i wróć do strony

Galeria zdjęć:

    Cenimy Twoją prywatność. Zobacz jak dbamy o Twoje dane i poznaj nasze zasady dotyczące przetwarzania informacji.